Programy profilaktyczne proponowane przez Straż Miejską w Toruniu w ramach działań prewencyjno - profilaktycznych realizowane są przez strażników ds. profilaktyki posiadających wyższe wykształcenie z uprawnieniami pedagogicznymi. Są to osoby posiadające cechy niezbędne przy współpracy z dziećmi i młodzieżą szkolną. Funkcjonariusze mają ukończone studia z zakresu m.in. resocjalizacji, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, psychologi społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, socjoterapii i oligofrenopedagogiki.
W ramach doskonalenia zawodowego realizatorzy programów uczestniczyli dodatkowo w szkoleniach specjalistycznych i konferencjach:
"Przemocy Stop" - Ośrodek Profilaktyki i Edukacji Społecznej
Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów interpersonalnych w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowanie do wdrażania działań profilaktyczno - interwencyjnych ograniczających przemoc rówieśniczą.
"Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" - Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów interpersonalnych w sytuacjach kryzysowych i przygotowanie do szeroko rozumianej współpracy z rodzicami.
"Uzależnieniom NIE" - Towarzystwo "Powrót z U"
Celem szkolenia było zapoznanie się z rodzajami substancji psychoaktywnych, aspektami prawnymi wiążącymi się z posiadaniem i rozprowadzaniem narkotyków, a także ze zdrowotnymi konsekwencjami uzależnienia od tych środków. Szkolenie obejmowało również zagadnienia dotyczące zagrożenia młodzieży działalnością sekt i subkultur.
"Trzeci Elementarz, czyli program siedmiu kroków" - Centrum Edukacyjne Profilaktyki Problemowej Fundacji ETOH
Celem szkolenia było poszerzenie wiedzy z zakresu problematyki alkoholowej w kontekście przyczyn, przebiegu i skutków nadużywania alkoholu przez dzieci i młodzież.
"Narkotykowa rzeczywistość" - II Wojewódzka Konferencja
Celem szkolenia - konferencji była wymiana doświadczeń związanych z pracą z osobami uzależnionymi i wiedzy z zakresu środków psychoaktywnych. W ramach szkolenia można było rozwinąć umiejętności związane z pracą z osobą uzależnioną.
"By dzieciństwo nie bolało..." - Stowarzyszenie MEDAR Centrum Pomocy Rodzinie
Celem szkolenia - konferencji były kwestie dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży, patologicznych rodzajów więzi rodzinnych oraz zagadnień prawnych dotyczących powyższej problematyki.
"Znajdź właściwe rozwiązanie" - Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Toruniu
Celem szkolenia było zapoznanie się z programem edukacyjnym z zakresu profilaktyki antynikotynowej. Szkolenie obejmowało zagadnienia dotyczące między innymi: zdrowotnych oraz prawnych aspektów używania nikotyny przez osoby nieletnie.
"Bezpieczny internet - bezpieczne dzieci" - Fundacja Kidprotec, Fundacja ABC XXI - Program Zdrowia Emocjonalnego, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na zagrożenia, z którymi może mieć do czynienia dziecko korzystające z internetu. Ważnym elementem spotkania była kwestia dotycząca obecności pedofilii w sieci oraz procedury postępowania w przypadku kontaktu dziecka z taką osobą.
"Chronię siebie, chronię innych" - Caritas Diecezji Toruńskiej
Szkolenie było przeznaczone dla kadr pedagogicznych oraz liderów wsparcia rówieśniczego. Program zawierał bloki tematyczne z zakresu: treningu interpersonalnego, pracy z grupą, warsztatów nikotynowych i narkotykowych, elementy treningu zastępowania agresji oraz programy wsparcia rówieśniczego.
"Działania zaradcze, interwencyjno - reintegracyjne oraz informacyjne w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień na terenie województwa Kujawsko - Pomorskiego" - Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV i AIDS
Celem sympozjum było przedstawienie kwestii dotyczących działań ośrodków terapii uzależnień w Toruniu, rozwiązań prawnych dotyczących przemocy w rodzienie oraz szans powrotu osób uzależnionych do społeczności.
"Zapobieganie agresji w szkole" - Centrum Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej
W ramach szkolenia - konferencji zostały poruszone medyczno - psychologiczne oraz społeczno - epidemiologiczne aspekty agresji. Dodatkowo koordynatorzy ds. profilaktyki uczestniczyli w następujących w zajęciach warsztatowych: "Techniki mediacyjne - narzędzie służące rozwiązywania problemów szkolnych bez przemocy", "Jak radzić sobie z własną złością", "Gdy małe dziecko się złości - jak skutecznie pracować z dzieckiem z wybuchami złości", "Warsztaty dla rodziców jako wczesna profilaktyka zaburzeń zachowania".
"Multimedialne programy z zakresu profilaktyki narkomanii" - Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu
Szkolenie, które miało charakter warsztatowy obejmowało metody realizacji dwóch multimedialnych, autorskich programów edukacyjnych dla nauczycieli i rodziców z zakresu profilaktyki narkomanii .
"Szkoła odpowiedzialnej sprzedaży" - Szkolenie Centralne "Szkoły odpowiedzialnej sprzedaży"
Celem szkolenia było wyposażenie Wojewódzkich Koordynatorów z ramienia Straży Miejskich w Polsce w wiedzę i umiejętności niezbędne do przeszkolenia w swoich województwach koordynatorów akcji "Szkoły odpowiedzialnej sprzedaży" . Głównym zadaniem akcji jest ograniczenie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom nieletnim poprzez realizację cyklu szkoleń dla sprzedawców z zakresu regulacji prawnych oraz podstaw komunikacji interpersonalnej.