Boisko przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej stało się w dniu 7 listopada 2017 roku miejscem pokazu nowego sprzętu do badania stanu powietrza, w jaki została wyposażona toruńska Straż Miejska. Blisko 250 tys. zł kosztował zakup samochodu specjalistycznego, drona, urządzenia pomiarowego i detektora gazów. Było to możliwe dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Dwóch funkcjonariuszy odbyło też specjalistyczne szkolenie, by zostać operatorami drona. – Dzięki temu wsparciu możemy działać na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze mobilne laboratorium pokazuje na bieżąco kilkanaście czynników, w tym także te najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Będzie przede wszystkim wykorzystywane, by lokalizować i namierzać bezpośrednio trucicieli – bo tak należy nazywać osoby, które w piecach w swoich domach spalają śmieci – powiedział Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej.
Miejsce pokazu zostało wybrane nieprzypadkowo – wzięli w nim udział także uczniowie szkoły, którzy mogli zobaczyć jak wygląda dokonywanie pomiaru jakości powietrza. – Mam do was prośbę, żebyście zostali ambasadorami czystego powietrza w Toruniu. Powiedzcie swoim rodzicom: nie używajcie złego paliwa do ogrzewania waszych domów. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowie – zwrócił się do uczniów prezydent Michał Zaleski. Prezydent przypomniał też o możliwości otrzymania dofinansowania na likwidację niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem, by zastąpić je czynnikiem grzewczym z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazem ziemnym, energią elektryczną, olejem opałowym oraz innymi nośnikami energii.
Budynek tej placówki jest także jednym z dziesięciu miejsc w Toruniu, gdzie zostały zamontowane nowe urządzenia do pomiaru stanu jakości powietrza. Wyniki stąd pochodzące będą dostępne na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej ekoToruń, którą można pobrać ze sklepu Play.
Zakupiony sprzęt będzie służył Straży Miejskiej nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. – Planujemy w przyszłym roku wyposażyć pojazd w specjalną kamerę, dzięki czemu będziemy go mogli wykorzystywać jako mobilne centrum monitoringu, m.in. podczas różnych imprez odbywających się w naszym mieście – powiedział Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.
Toruński system pomiaru jakości powietrza składa się z 10 punktów pomiarowych, wszystkie zlokalizowane są w szkołach. Jest to bowiem system edukacyjno-informacyjny, który będzie poszerzany o kolejne moduły, które umożliwią prowadzenie lekcji na temat źródeł zanieczyszczenia, jak i o stacje pogodowe. Zakupione mobilne laboratorium jest kolejnym elementem tego systemu.