Straż Miejska w Toruniu podsumowała ubiegły rok w zakresie kontroli spalania odpadów. Działania strażników obejmowały czynności kontrolno-prewencyjne oraz edukacyjne. W roku 2017 dzielnicowi i strażnicy Patrolu Eko Straży Miejskiej w Toruniu sporządzili łącznie 1.120 protokołów z przeprowadzonych kontroli nieruchomości pod katem spalania odpadów. W wyniku prowadzonych czynności nałożone zostały 143 mandaty karne, 99 sprawców spalania odpadów zostało pouczonych oraz skierowano 3 wnioski o ukaranie do sądu. W tym okresie mieszkańcy Torunia informowali o podejrzeniu spalania odpadów w domowych instalacjach grzewczych dyżurnego Straży Miejskiej aż 847 razy. Podczas przeprowadzanych inspekcji strażnicy nie zapominali o edukacji mieszkańców kontrolowanych posesji. Każdy z właścicieli, zarządców nieruchomości otrzymał ulotkę informacyjną pt.: „Palisz? Trujesz? Ryzykujesz!”, której celem było zwrócenie uwagi na szkodliwość spalania odpadów zarówno w aspekcie zdrowotnym jak i konsekwencjach prawnych takiego zachowania.
W naszych działaniach nie zapomnieliśmy o najmłodszych mieszkańcach Torunia. Strażnicy z Eko-patrolu w listopadzie realizowali autorski program edukacyjno-profilaktyczny pn.: „Czyste środowisko – ABC segregacji odpadów”, w trakcie którego poruszana była również kwestia związana ze szkodliwością spalania odpadów w paleniskach domowych. Dodatkowo podczas zajęć dzieci z wykorzystaniem specjalnych chwytaków uczyły się prawidłowej segregacji poprzez wrzucanie odpadów do odpowiednich kolorystycznie pojemników. Poprzez zabawę najmłodsze dzieci zapoznawane były z zasadami właściwej segregacji oraz normami obowiązującymi w gospodarce odpadami. Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali od strażników plany lekcji z opisem prowadzenia selektywnej zbiórki lub plany lekcji z zasadami dot. zakazu spalania odpadów.
W zajęciach udział wzięło 1.081 uczniów z 52 klas i 16 placówek oświatowych.
W walce ze smogiem toruńska Straż Miejska wykorzystywała specjalistyczny sprzęt. Straż ma na swoim wyposażeniu ma między innymi jednostkę latającą – dron wraz z urządzeniem laboratoryjnym do monitoringu powietrza tj. m.in. pyłu zawieszonego PM10, PM 2,5, HCL, SO2, CO, Formaldehydu, czujnik gazu oraz specjalistyczny samochód do monitoringu powietrza. W miesiącu grudniu strażnicy wykonali aż 25 pomiar czystości powietrza przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Na podstawie uzyskanych wyników były prowadzone kontrole posesji zlokalizowanych na terenie miasta pod kątem ograniczenia spalania niedozwolonych materiałów.