W ramach październikowej akcji miesiąca wolnego od uzależnień toruńscy strażnicy miejscy z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej dotarli do 20 placówek oświatowych. W 141 prelekcjach udział wzięło 3.533 młodych słuchaczy ze szkół podstawowych i średnich oraz 50 pedagogów i nauczycieli.
W szkołach podstawowych przeprowadzono program pn. „Niebezpieczne cukierki” skierowany do uczniów klas I i II. Za pomocą form zabawowych, prac plastycznych, opowiadania bajki, czy też ilustracji mechanizmu uzależnienia najmłodsi poznawali podstawowe informacje o środkach uzależniających. Drugi z programów pn. „Nie palę” skierowany był do uczniów kl. V i VI. Jego głównym celem była ochrona uczniów przed inicjacją palenia papierosów oraz rozwijanie umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia tytoniu. W trakcie zajęć strażnicy ds. profilaktyki rozmawiali z uczniami między innymi o szkodliwości dymu papierosowego, a także uświadamiali dzieciom ryzyko uzależnienia. Ponadto omawiane były konsekwencje prawne, zdrowotne i społeczne wynikające z palenia nikotyny.
W klasach VII i VIII szkół podstawowych mundurowi prowadzili program „Uzależnieniom - NIE”. Na zajęciach przedstawiono uczniom mechanizmy powstawania uzależnień oraz wyjaśniono, jakie niosą one ze sobą zagrożenia.
Z kolei w ramach programu pn. „Stop Dopalaczom” przeprowadzanego w szkołach średnich młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie zagrożenia wynikają z ich zażywania, natomiast nauczyciele, jak zapobiegać zjawisku dopalaczy w środowisku szkolnym. W szkołach średnich funkcjonariusze przeprowadzali również zajęcia pn.: „Młodzież, a alkohol”. Głównym celem zajęć było zapobieganie zjawisku spożywania alkoholu przez młodzież poprzez dostarczanie informacji na temat skutków picia alkoholu, jego negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka, zapoznanie z mechanizmem uzależnienia oraz uświadomienie konsekwencji prawnych spożywania alkoholu.