Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się tegoroczna oferta edukacyjno – profilaktyczna przygotowana przez Straż Miejską dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Miasta Toruń. Zaledwie w ciągu kilku godzin piątkowego naboru zostały zajęte wszystkie terminy zajęć skierowanych dla przedszkoli i szkół podstawowych. Są jeszcze wolne miejsca dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkolenia specjalistyczne dla rodziców i nauczycieli.
Działalność profilaktyczna Straży Miejskiej realizowana jest w ramach Uchwały nr 198/2007 Rady Miasta Torunia z dnia 22 listopada 2007 roku w sprawie "Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla gminy miasta Toruń i Powiatu Toruńskiego". Obejmuje ona między innymi realizację w toruńskich placówkach oświatowych autorskich programów edukacyjno - profilaktycznych. Podstawowymi celami podejmowanych działań jest dostarczenie odbiorcom informacji na temat istniejących zagrożeń oraz skutków zachowań ryzykownych, prowadzenie zajęć edukacyjnych polegających na rozwijaniu umiejętności społeczno - psychologicznych, a także przekazanie podstawowych zasad współżycia społecznego.
W chwili obecnej Straż Miejska współpracuje z blisko 90 toruńskimi placówkami oświatowymi. W realizacji naszych programów profilaktyczno – edukacyjnych w roku 2014 wzięło udział ponad 30 tysięcy osób, w tym 28.940 uczniów z toruńskich placówek oświatowych oraz 1.247 rodziców i nauczycieli. Nasze programy adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej w różnym wieku. Dlatego też problematyka zajęć, forma przekazu i pomoce dydaktyczne są w odpowiedni sposób dostosowane do poszczególnych grup wiekowych.
W tegorocznej ofercie przygotowaliśmy łącznie ponad 40 autorskich programów edukacyjno – profilaktycznych poruszających tematykę związaną z szeroko pojętą profilaktyką. Programy realizowane są przez strażników ds. profilaktyki, którzy posiadają wyższe wykształcenie z uprawnieniami pedagogicznymi. Są to osoby posiadające cechy niezbędne przy współpracy z dziećmi i młodzieżą szkolną. Funkcjonariusze mają ukończone studia z zakresu resocjalizacji, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, psychologii i oligofrenopedagogiki oraz szereg specjalistycznych szkoleń.