W dniu dzisiejszym toruńscy strażnicy przeszkolą personel medyczny ze Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu z zakresu zagrożeń wynikających z zażycia tzw. dopalaczy.
Głównym celem programu jest zapoznanie personelu medycznego z problemem zażywania, dostępności oraz szkodliwości dopalaczy wśród młodzieży. W czasie szkolenia pielęgniarki będą miały możliwość poznania różnych środków zastępczych, sposobów ich działania oraz konsekwencji używania. Ponadto zapoznają się z sygnałami ostrzegawczymi świadczącymi o zażyciu przez młodzież dopalaczy, aspektem zdrowotnym, społecznym oraz prawnym. Dodatkowo zostanie omówiona kwestia funkcjonowania systemu pomocy dla osób uzależnionych, zarówno dla młodzieży, jak i ich rodzin.
Szkolenie odbędzie się w dniu 18.11.2015 roku o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu przy ul. Konstytucji 3 Maja 42.
Zajęcia poprowadzi strażnik profilaktyk Beata Coghen - pedagog, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o specjalnościach: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza oraz pedagogika ustawiczna. Funkcjonariuszka ukończyła również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Akademia trenera biznesu. Ponadto uczestniczyła w wielu warsztatach, konferencjach i szkoleniach doskonalących umiejętności z zakresu profilaktyki uzależnień fizycznych i behawioralnych, diagnozy oraz terapii: „Diagnoza i terapia uzależnień behawioralnych”, „Nowe narkotyki i paranarkotyki – Rozpoznawanie zachowań – Zasady postępowania ”, „Mediator w szkole w sytuacji konfliktu”, „ Narkotyki – nowa rzeczywistość”, „Psychologia interwencji i łagodnej perswazji”, czy „Streetworking po polsku – w kierunku przekraczania granic”.
Swoje doświadczenie zawodowe zdybywała między innymi podczas kilkuletniej służby patrolowej w Straży Miejskiej w Toruniu, gdzie pełniła funkcję dzielnicowej w rejonie przedmieścia jakubskiego oraz chełmińskiego. Od czterech lat, jako strażnik – profilaktyk, wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem w straży miejskiej działania Zespołu do Spraw Profilaktyki i Komunikacji Społecznej, gdzie prowadzi między innymi szkolenia wewnętrzne dla strażników z zakresu regulacji prawnych osób nieletnich oraz z umiejętności interpersonalnych. Swoją wiedzę przekazuje także prowadząc zajęcia profilaktyczno - edukacyjne dla dzieci, młodzieży, jak również realizuje spotkania, szkolenia, konferencje dla rodziców, nauczycieli i pedagogów z szeroko pojętego bezpieczeństwa w Internecie.