Toruńska Straż Miejska podsumowała działania z zakresu zapobiegania uzależnieniom oraz przemocy w rodzinie. W 2015 roku w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Innych Uzależnień strażnicy realizowali zadania, których głównym założeniem było zminimalizowanie szkód zdrowotnych i społecznych związanych z używaniem różnego rodzaju środków psychoaktywnych, a także przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Szereg inicjatyw obejmował przede wszystkim poniższe działania:
1) Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w toruńskich placówkach oświatowych:
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Niebezpieczne cukierki”
Program skierowany jest do uczniów klas I-II szkół podstawowych z uwagi na specjalnie dobraną formę przekazu. Za pomocą zabawy, prac plastycznych, opowiadania bajki, czy też ilustracji mechanizmu uzależnienia najmłodsi poznają podstawowe informacje o środkach uzależniających. W zajęciach udział wzięło 863 uczniów z 8 placówek oświatowych.
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Uzależnieniom - Nie”
Program skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych osób na zjawisko społeczne, jakim jest uzależnienie od różnego rodzaju środków psychoaktywnych. W zajęciach udział wzięło 1.480 uczniów z 14 gimnazjów.
- Program edukacyjno – profilaktyczny „STOP Dopalaczom”
Program adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego głównym celem jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat dopalaczy oraz uświadomienie, jakie zagrożenia wynikają z ich zażywania. Udział w zajęciach ma na celu uświadomienie uczniom, iż zażywanie tych substancji niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Ma również wpłynąć na zmniejszenie ilości zachowań ryzykownych w sytuacji eksperymentowania z takimi produktami. W zajęciach udział wzięło 411 uczniów z 9 gimnazjów oraz 1.342 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych.
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Młodzież a alkohol”
Program skierowany do uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Jego głównym celem jest zapobieganie zjawisku spożywania alkoholu przez młodzież poprzez dostarczanie informacji na temat skutków picia alkoholu, jego negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka, zapoznanie
z mechanizmem uzależnienia, a także kształtowanie postaw abstynenckich wśród młodzieży
i rozwijanie umiejętności asertywnej odmowy. W zajęciach uczestniczyło 479 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych.
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Bezpieczny kierowca”
Program skierowany jest do pełnoletnich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi przyszłym kierowcom na zagrożenia związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu oraz różnego rodzaju środków psychoaktywnych. W zajęciach udział wzięło 965 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych.
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Trzeźwo prowadzę”
Program adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczestniczyli w pierwszej części programu pn. „Bezpieczny kierowca”. Młodzież podczas zajęć próbuje swoich sił podczas jazdy samochodem na specjalnie przygotowanych symulatorach jazdy. Wykorzystanie podczas zajęć tego typu sprzętu pozwala stworzyć warunki zbliżone kierowania samochodem, natomiast wykonywanie jazdy
w alkogoglach zbliża do realnych odczuć kierowcy na drodze, będącego po spożyciu alkoholu.
W zajęciach uczestniczyła grupa 24 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
- Pokaz psa służbowego do wykrywania narkotyków
Pokaz umiejętności psa służbowego stanowi kontynuację programu profilaktyczno – edukacyjnego „Uzależnieniom Nie!”. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród uczniów w zakresie konsekwencji prawnych wynikających z posiadania zabronionych środków psychoaktywnych, a także stanowi wsparcie działań szkoły w zakresie zapobiegania narkomanii. W zajęciach uczestniczyło 185 uczniów z 3 gimnazjów oraz 432 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych.
2) Realizacja szkoleń dla nauczycieli i rodziców
W ramach szkoleń dla nauczycieli organizowanych przy okazji rad pedagogicznych oraz spotkań dla rodziców podczas szkolnych wywiadówek, których priorytetowym założeniem jest zapoznanie
z problemem uzależnienia od środków psychoaktywnych w środowisku młodzieży, zrealizowaliśmy trzy autorskie programy multimedialne z zakresu profilaktyki uzależnień:
- „Multimedialny program szkoleniowy z zakresu Procedur postępowania nauczycieli w sytuacji zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją”. Zrealizowano dla grupy 66 dydaktyków.
- Multimedialny program z zakresu profilaktyki narkomanii dla rodziców – „Narkotyki - nie moje dziecko”. W 3 spotkaniach udział wzięło 210 osób.
- „Dopalacze – jakie niosą za sobą zagrożenia?” Program zrealizowano w 9 szkołach dla grupy 710 rodziców.
Natomiast z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie zrealizowano szkolenie:
- „Procedura Niebieskiej Karty w szkole”W spotkaniu udział wzięło 30 nauczycieli.
3) Akcja „Nie trać kontroli – baw się świadomie”
Projekt wojewódzki skoncentrowany na zagrożeniach wynikających z zażycia tzw. pigułki gwałtu oraz uzależnienia od środków psychoaktywnych. Inicjatorem akcji była Straż Miejska w Toruniu, ponadto projekt wsparli: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Straże Miejskie
z Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia, Nakła n. Notecią i Chełmży.
Działania podjęte na terenie Gminy Miasta Toruń:
- Program edukacyjno – profilaktyczny „Jak ustrzec się od GHB”
Program skierowany jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Treści zawarte w programie dotyczą przede wszystkim zagrożeń związanych z substancją psychoaktywną GHB, która powoduje utratę świadomości i obojętność ofiary.
Udział w zajęciach wzięło 1.573 uczniów z 12 placówek oświatowych.
- Konferencja szkoleniowa „Młodzież wobec zagrożeń”
W lutym 2015 roku strażnicy z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej zorganizowali konferencję pt. „Młodzież wobec zagrożeń”. Jej głównym celem było przedstawienie aktualnych zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych przez młodzież, przede wszystkim substancji potocznie nazywanych pigułką gwałtu, dopalaczy, narkotyków. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy internatów, pedagodzy oraz przedstawiciele straży miejskich z woj. kuj – pom, łącznie ok. 90 osób (konferencja zrealizowana przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko –Pomorskiego).
- Szkolenie dla pracowników klubu pt. „Bezpieczny lokal – świadoma obsługa”
W czerwcu 2015 roku zrealizowano szkolenie dla pracowników klubu Stars. Jego głównym celem było przeszkolenie obsługi lokalu z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zażycia tzw. pigułki gwałtu. Podstawowym założeniem akcji było zwrócenie uwagi na zjawisko wykorzystania substancji odurzających w celach przestępczych.
- Szkolenie dla personelu medycznego „Uwaga! Niebezpieczna pigułka”
W maju 2015 roku odbyło się szkolenie dla grupy 70 pielęgniarek ze Specjalistycznego Szpitala dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu. Głównym celem było przekazanie informacji na temat tzw. pigułki gwałtu, zagrożeń oraz wpływu na ludzki organizm, a także symptomów świadczących o jej zażyciu.
4) Szkolenie „Dopalacze – czym są i jakie niosą za sobą zagrożenia”
W listopadzie 2015 roku zrealizowano szkolenie dla grupy 40 pielęgniarek ze Specjalistycznego Szpitala dla Dzieci i Dorosłych w Toruniu z zakresu zagrożeń wynikających z zażycia tzw. dopalaczy. Głównym celem było zapoznanie personelu medycznego z problemem zażywania, dostępności oraz szkodliwości dopalaczy wśród młodych ludzi. Dodatkowo omówiono kwestie funkcjonowania systemu pomocy dla osób uzależnionych.
5) Bezpłatne badanie alkotestem
Bezpłatne badanie stanu trzeźwości za pomocą alkotestu w Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz w punkcie informacyjnym Straży Miejskiej na Rynku Staromiejskim (czerwiec-wrzesień). Łącznie przeprowadzono 512 badań alkotestem, z czego aż w 117 przypadkach została potwierdzona obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
6) Realizacja kontroli z wykorzystaniem psa służbowego wyszkolonego do rozpoznawania zapachów substancji narkotycznych:
- 29 kontroli zrealizowanych w Areszcie Śledczym;
- 5 kontroli dokonanych wspólnie z przedstawicielami Żandarmerii Wojskowej;
- 7 kontroli zrealizowanych w działaniach wspólnych z Policją.
7) W ramach egzekwowania przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi funkcjonariusze Straży Miejskiej:
- przeprowadzili 44.346 kontroli rejonów wokół lokali gastronomicznych, rozrywkowych oraz punktów sprzedaży napojów alkoholowych;
- wylegitymowali 6.051 osób spożywających alkohol w miejscach publicznych, w tym:
- pouczyli 3.920 osób;
- nałożyli 2.049 mandatów karnych za spożywanie napojów alkoholowych;
- sporządzili 82 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego;
- przewieźli do Izby Wytrzeźwień 613 osób oraz 55 osób do miejsca ich zamieszkania;
- dokonali ujęcia 9 nieletnich spożywających alkohol w miejscach publicznych – nieletni przekazani zostali funkcjonariuszom Policji lub rodzicom;
- dodatkowo funkcjonariusze w trakcie pełnionych służb ujęli 60 osób będących w posiadaniu narkotyków, 11 sprawców kierujących pojazdami po użyciu alkoholu oraz 35 nieletnich palących papierosy.
8) Udział w spotkaniach Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Toruniu.
W związku z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w sprawie powołania i składu Zespołu Interdyscyplinarnego strażniczka ds. profilaktyki – specjalistka ds. przemocy Straży Miejskiej w Toruniu uczestniczyła cyklicznie raz w miesiącu w spotkaniach w/w zespołu. Podczas spotkań wspólnie z przedstawicielami innych służb i organizacji uczestniczyła we wdrażaniu i koordynowaniu modelu interwencji opartej na procedurze „Niebieskiej Karty”.