Działania toruńskiej Straży Miejskiej w czerwcu skoncentrowane były na zapewnieniu czystości na terenie miasta oraz przeciwdziałaniu wykroczeniom, najbardziej dokuczliwym z punktu widzenia mieszkańców Torunia. W tym celu do ochrony spokoju i porządku publicznego na terenie miasta Straż Miejska wystawiła do służby 776 samodzielnych patroli strażników (1.552 funkcjonariuszy) oraz 70 patroli wspólnych z Policją. W trakcie pełnienia służb prewencyjno – interwencyjnych, przeprowadzania systematycznych kontroli miejsc zagrożonych i realizacji powierzonych zadań strażnicy miejscy dokonali legitymowania 2.797 sprawców naruszeń prawa oraz przeprowadzili 2.648 interwencji. Na uwagę zasługuje fakt, że 56 % z wszystkich przeprowadzonych interwencji zostało podjętych z inicjatywy samych strażników miejskich, natomiast pozostałe 44 % wynikło ze zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców. Analiza podjętych działań wskazuje, że:
- 921 interwencji dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym. Wynikały one głównie ze zgłoszeń przyjętych od mieszkańców z prośbą o zainterweniowanie (66 % sprawców wykroczeń zostało pouczonych);
- 1.337 interwencji miało charakter porządkowy, głównie związany z zaśmiecaniem miejsc publicznych, nieprzestrzeganiem obowiązków właścicieli psów, z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązku utrzymaniu posesji w czystości, paleniem wyrobów nikotynowych w miejscach zabronionych np. pod wiatami MZK i placach zabaw dla dzieci oraz ze spożywaniem alkoholu w miejscu zakazanym;
- 78 interwencji związanych było z bezpieczeństwem osób i mienia np. z zakłócaniem ładu i porządku publicznego, czy natarczywym żebractwem;
- 208 interwencji dotyczyło wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej tzn. nieobyczajnych wybryków oraz używania w miejscach publicznych wulgaryzmów.
- Dodatkowo 614 strażników miejskich zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym gród Kopernika podczas zabezpieczeń łącznie 150 imprez o charakterze masowym.
- Równolegle prowadzone były zdecydowane działania restrykcyjne względem sprawców naruszających prawo, których zachowanie bezpośrednio mogło zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców Torunia, a także powodować negatywny odbiór społeczny (grupy chuliganów, spożywanie alkoholu, niszczenie mienia). W wyniku podjętych interwencji toruńscy strażnicy miejscy zatrzymali łącznie 104 sprawców wykroczeń i przestępstw. Wśród podejrzanych byli sprawcy: kradzieży, pobić, wybryków chuligańskich, zakłóceń porządku publicznego, osoby będące w posiadaniu narkotyków, czy stanowiące zdecydowaną większość osoby nietrzeźwe, które bardzo często są sprawcami różnego rodzaju naruszeń prawa.
Działania prewencyjne:
- Bezpieczna strefa turystyczna
W związku z rozpoczętym sezonem turystycznym trwa realizacja akcji Bezpieczna Strefa Turystyczna w ramach, której Straż Miejska i Policja zwiększyła liczbę patroli na starówce. Dodatkowe siły patrolujące rejon starówki szczególną uwagę zwracają na osoby dokonujące kradzieży, rozbojów oraz zakłócające ład i porządek publiczny. Specjalnym nadzorem zostały również objęte ławeczki usytuowane na terenie zespołu staromiejskiego.
- Punkt Informacyjny dla Turystów
W ramach akcji „Bezpieczne miasto” organizowanej przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Straż Miejską na Rynku Staromiejskim pojawił się punkt pomocy i informacji, w którym będzie sprawować dyżur strażnik miejski.
Oznakowana budka stanęła na Rynku Staromiejskim w sąsiedztwie poczty. Pełni funkcję punktu pomocy i informacji dla mieszkańców i turystów z zakresu m. in. bezpieczeństwa, porządku, zasad organizacji ruchu w sezonie turystycznym oraz podstawowej informacji turystycznej. Widnieją na niej informacje o telefonie alarmowym oraz o turystycznych liniach bezpieczeństwa w języku polskim, angielskim i niemieckim. W punkcie czuwa Strażnik Miejski znający doskonale język angielski oraz przeszkolony w zakresie informacji turystycznej. W razie potrzeby można u niego nie tylko szukać pomocy, ale także porady, co i gdzie warto zwiedzić, gdzie znaleźć nocleg itp. Punkt pomocy i informacji funkcjonuje od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 18.00.
- Patrole wodne
Rozpoczęliśmy również wspólne służby na wodzie z Policją. Patrole wodne składające się z funkcjonariuszy z uprawnieniami ratowników wodnych czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców Torunia od strony rzeki podczas odbywających się na Bulwarze Filadelfijskim imprez o charakterze masowym. Strażnicy - ratownicy wyposażeni są m.in. w lornetki, dzięki którym obserwują brzeg i koryto rzeki oraz megafon, który używany jest podczas podejmowania interwencji w stosunku do osób przebywających na lądzie. Od strony lądu wspiera ich patrol rowerowy Straży Miejskiej. Ten kontroluje nabrzeże. Obie jednostki: wodna i lądowa mają ze sobą stałą łączność, co pozwala im szybko reagować w sytuacjach niebezpiecznych.
- Działania w szkołach
W miesiącu czerwcu prowadziliśmy również szereg działań prewencyjnych celem zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w okresie roku szkolnego. W czerwcu strażnicy z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Toruniu zrealizowali w placówkach oświatowych następujące programy profilaktyczno – edukacyjne: w przedszkolach i szkołach podstawowych dla kl. 0 – III – Bezpieczne wakacje, kl. VI Płytka wyobraźnia to kalectwo, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych – Płytka wyobraźnia to kalectwo i Uzależnienia Internetowe.
- Festyny
Strażnicy ds. profilaktyki wzięli również udział w 15 festynach rodzinnych, w trakcie których nasze stoisko odwiedziło ponad 3.500 osób.
- Badanie alkotestem
Straż Miejska nadal udostępnia kierowcom możliwość pomiaru stanu trzeźwości za pomocą alkotestu. Realizowane działania mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także wspierać walkę z nietrzeźwymi kierowcami.