Od 1 października strażnicy z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej realizują w toruńskich placówkach oświatowych w ramach akcji „Październik miesiącem wolnym od uzależnień” cztery programy edukacyjno profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży na temat prawnych oraz zdrowotnych konsekwencji używania środków psychoaktywnych oraz jeden dla rodziców o dopalaczach.
Pierwszy program pod nazwą „Niebezpieczne cukierki” przeznaczony jest dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Program ten skierowany jest do najmłodszych odbiorców z uwagi na specjalnie dobraną formę przekazu. Za pomocą form zabawowych, prac plastycznych, opowiadania, bajki, czy też ilustracji mechanizmu uzależnienia najmłodsi poznają podstawowe informacje o środkach uzależniających. Dzieci dowiadują się, że używki zawsze przedstawiane są przez proponującego, jako coś pozytywnego i atrakcyjnego. Uczniowie uczą się również, jak środki psychoaktywne wpływają na relacje międzyludzkie.
Drugi program edukacyjno profilaktyczny pod nazwą „Uzależnieniom – Nie” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem tego programu jest przede wszystkim zwrócenie uwagi młodych osób na zjawisko społeczne, jakim jest uzależnienie od używek (alkohol, papierosy) oraz różnego rodzaju środków psychoaktywnych. Szczególny nacisk położony jest na aspekt prawny oraz zdrowotny. Dodatkowo w celu utrwalenia informacji przekazanych przez strażnika podczas spotkania uczniowie dostają specjalnie przygotowane ulotki profilaktyczne na temat nikotyny, alkoholu oraz narkotyków.
Trzeci program edukacyjno – profilaktyczny pod nazwą „Stop dopalaczom!” adresowany jest również do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym celem programu jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat środków zastępczych potocznie nazywanych dopalaczami oraz uświadomienie, jakie zagrożenia wynikają z ich zażywania.
Czwarty program edukacyjno – profilaktyczny „Młodzież a alkohol” skierowany do uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych. Jego głównym celem jest zapobieganie zjawisku spożywania alkoholu przez młodzież poprzez dostarczanie informacji na temat skutków picia alkoholu, jego negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka oraz zapoznanie z mechanizmem uzależnienia.
Program „Dopalacze – jakie niosą za sobą zagrożenia” jest uzupełnieniem działań względem młodzieży pn. „Stop! Dopalaczom”, jednak tym razem adresatami szkolenia są rodzice a nie ich dzieci. Głównym celem programu jest zapoznanie opiekunów z problemem zażywania, dostępności oraz szkodliwości dopalaczy wśród młodzieży. W czasie szkolenia rodzice mają możliwość poznania różnych środków zastępczych, sposobów ich działania oraz konsekwencji używania. Ponadto rodzice zapoznają się z sygnałami ostrzegawczymi świadczącymi o zażywaniu przez młodzież dopalaczy, aspektem zdrowotnym, społecznym oraz prawnym. Dodatkowo jest omawiana kwestia funkcjonowania systemu pomocy dla osób uzależnionych, zarówno dla młodzieży, jak i ich rodzin.
Harmonogram najbliższych spotkań:
- 7 października 2016 – SP nr 11 ulica Fałata, program „Niebezpieczne cukierki”
- 7 października 2016 – Gimnazjum nr 18 ulica Wyszyńskiego, program „Uzależnieniom NIE”
- 10 października 2016 – SP nr 32 ulica Kosynierów Kościuszkowskich, program: „Niebezpieczne cukierki”
- 11 październik 2016 – LO nr 6 ul. Wojska Polskiego, program „Młodzież a alkohol”